Deutsch English

 

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu powstał w 2006 r., w wyniku połączenia Szpitala Zespolonego im. L. Perzyny (przy ul. Poznańskiej 79) oraz Wojewódzkiego Szpitala Matki i Dziecka (przy ul. Toruńskiej 7).

Główną siedzibą Szpitala jest gmach przy ul. Poznańskiej 79, potocznie zwany przez mieszkańców Kalisza „Okrąglakiem”.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, to wieloprofilowy zakład opieki zdrowotnej, który posiada 837 łóżek, leczy swoich pacjentów na 24 oddziałach (20 oddziałów przyjmuje dorosłych pacjentów, 4 oddziały przeznaczone są dla dzieci) oraz w 25 poradniach specjalistycznych (15 poradni dla dorosłych i 10 poradni dla dzieci).

Rocznie, Szpital hospitalizuje ok. 37 tyś. chorych. Poradnie działające w placówce udzielają ok. 70 tys. porad specjalistycznych każdego roku. Natomiast Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), to kolejne ok. 25 tys. Pacjentów placówki, którzy uzyskują pomoc bez konieczności leczenia na oddziałach.

Od 1 kwietnia 2014 r. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu świadczy usługi medyczne dodatkowo w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, zwanej potocznie „wieczorynką”, która zaledwie w pierwszym miesiącu funkcjonowania udzieliła około 2300 porad ambulatoryjnych. Rok wcześniej, 1 marca 2013 r. w struktury Szpitala włączono również Pogotowie Ratunkowe.

Wojewódzki Szpital Zespolony to zespól profesjonalistów medycznych, prowadzących pacjentów zgodnie z najnowszymi trendami medycznymi. Placówka zatrudnia łącznie 1595 osób (1392 przedstawicieli zawodów medycznych), w tym m.in. 320 lekarzy, 616 pielęgniarek, 79 położnych, oraz 377 reprezentantów wysokiego i podstawowego personelu medycznego.

Wzmocnieniem wysokiej jakości usług jest wyposażenie Szpitala w sprzęt i aparaturę najnowszej generacji (uzyskane m.in. z dotacji unijnych), dzięki czemu – za swoją działalność WSzZ został uhonorowany wieloma wyróżnieniami. Kaliski Szpital jest m.in.:

•    liderem zakładów opieki zdrowotnej w Południowej Wielkopolsce;
•    najlepszym szpitalem wielkopolskim wśród placówek samorządowych biorących udział w Projekcie „Portrety szpitali – mapy możliwości”;
•    laureatem „Pereł Medycyny” w kategorii Szpitale Publiczne powyżej 400 łóżek;
•    zwycięzcą Plebiscytu „Modernizacja Roku 2011” – Termomodernizacja Szpitala;
•    posiadaczem Certyfikatu ISO 9001:2008 oraz certyfikatu „Najwyższa Jakość w Medycynie”.

Dużym atutem Szpitala jest też sposób zarządzania placówką, wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi menedżerskich, co przynosi WSZ coroczne dodatnie wyniki finansowe, które w połączeniu z uzyskanymi dotacjami unijnymi pozwalają na stały rozwój i modernizację zarówno oddziałów, zakładów czy pracowni, jak i generalnie całego Szpitala.

W związku z tym, Szpital może pochwalić się wieloma osiągnięciami w zakresie lecznictwa, a na czoło listy cenionej przez pacjentów wysokospecjalistycznej opieki zdrowotnej wychodzą m.in.:

•    Kardiologia z kardiologią inwazyjną i elektrofizjologią
•    Chirurgia naczyniowa
•    Ginekologia laparoskopowa
•    Neurochirurgia
•    Ortopedia
•    Patologia Noworodka z Intensywną Terapią
•    Gastroenterologia Dziecięca
•    Oddział Chorób Dziecięcych wraz ze Szkołą Przyszpitalną.

O jakości działalności Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu świadczą dane statystyczne mówiące o dużym stopniu zaufania do Szpitala nie tylko mieszkańców Kalisza, ale także licznej grupy chorych z ościennych miast i powiatów. Warto też dodać, że przeprowadzona wśród pacjentów anonimowa ankieta na temat leczenia i opieki nad chorymi przyniosła bardzo dobre i dobre oceny, co jedynie potwierdza kompetencje pracowników Szpitala i zachęca ich do dalszej wytężonej pracy na rzecz pacjenta, ponieważ troska i walka o zdrowie chorego jest dla nich najważniejsza.