90 lat szpitala przy Toruńskiej

Czy wiesz, że budowa WSZ w Kaliszu przy ul. Toruńskiej rozpoczęła się dokładnie 90 lat temu?

W lutym 1933 r. Polskie Towarzystwo Szpitalnictwa ogłosiło konkurs na projekt szpitala. Wygrał go architekt Władysław Borowski. Kierownictwo techniczne budowy powierzono architektowi Albertowi Nestrypke. Budowa rozpoczęła się jeszcze tego samego roku – 11 października i trwała 3 lata.

W 1936 r. na wzgórzach Chmielnika oddano do użytku nowy Szpital im. Przemysława II. Budową zajął się Międzykomunalny Związek Szpitalny, który już w 1932 r. nabył od magistratu plac przy ul. Kaszubskiej i ul. Toruńskiej celem budowy pierwszego nowoczesnego kaliskiego ambulatorium. Modernistyczna bryła szpitala jest jedną z cenniejszych tego typu budowli w Polsce.

4 stycznia 1937 r. szpital oficjalnie oddano do użytku i przeniesiono do niego Pacjentów ze szpitala Św. Trójcy.

WSZ w Kaliszu - budynek szpitala przy ulicy Toruńskiej 7 w Kaliszu.