Czy warto jeść śniadanie?

24 kwietnia przypada Europejski Dzień Śniadania. Przez dziesięciolecia lekarze i dietetycy przekonywali, że śniadanie, to najważniejszy posiłek dnia. W ostatnich latach pojawiło się wiele opinii, podważających tę teorię. Jak jest w istocie? Czy warto jeść śniadania i przykładać do nich szczególną wagę?

Co o śniadaniach mówi nauka?

Naukowcy nie ustają w wysiłkach, aby dać nam jednoznaczną odpowiedź. Póki co, z badań, w których wzięło udział w sumie blisko 600 tysięcy osób na całym świecie, wynika:

  • Jedzenie śniadań korzystnie wpływa na młodych ludzi. Badacze porównali 387 osób jedzących śniadania i 140 innych, które pomijały ten posiłek. Okazało się, że jedzenie śniadań można powiązać z nastrojem badanych. U nastolatków, którzy jedli śniadania, stwierdzono mniej stanów depresyjnych i niższe poziomy stresu (Robledillo, 2018)
  • Śniadanie serwowane krótko po przebudzeniu ma korzystny wpływ na układ hormonalny. Szczególnie wysokobiałkowe śniadania jedzone wcześnie rano, pomagają w regulacji poziomu insuliny i glukozy. (Patterson, Sears, 2017)
  • Badanie przeprowadzone z udziałem 1566 polskich uczniów. Okazuje się, że dzieci i nastolatki jedzące śniadania są mniej narażone na otyłość. Dlaczego? Osoby, które spożywają śniadania lepiej kontrolują podaż kalorii. Uczniowie nie jedzący śniadań jedli dużo bardziej kaloryczne następne posiłki. (Wadolowska, 2019)
  • Osoby, które zjadają śniadanie przed wyjściem z domu, mają mniejszą ochotę na przekąski w ciągu dnia. Śniadanie pomaga unikać podjadania poza domem. (Behrens, 2009)
  • Podobne do powyższych wnioski, uzyskali badacze na grupie blisko 31 000 osób powyżej 19 roku życia, przeprowadzonych w 2021 roku. Dodatkowo dowiedziono, że dorośli pomijający śniadania mieli niższe poziomy kwasu foliowego, żelaza, wapnia oraz witamin. (Fanelli, 2021)
  • W badaniu przeprowadzonym w 2019 roku przeanalizowano dietę i wyniki badań blisko 30 tysięcy dzieci i nastolatków z 33 krajów. Kardiometaboliczne badania wskazały, że pomijanie śniadań wpływa na gorszy profil lipidowy, poziom ciśnienia krwi, insulinooporność i występowanie zespołu metabolicznego. (Monzani, 2019)
  • Dzieci, które jedzą śniadania, mają lepsze funkcje poznawcze. (Aarthi, 2018)
  • Wyniki badań przeprowadzonych na grupie ponad 260 tysięcy osób w 2013 roku wskazały, że osoby, które regularnie jadły śniadania przez wiele lat (dobre nawyki żywieniowe), miały niższe BMI, mniej i rzadziej paliły papierosy i spożywały alkohol, był sprawniejsze i aktywniejsze fizycznie. Jedzenie śniadań wpłynęło też na lepszy metabolizm i gospodarkę hormonalną badanych. Zasugerowano też związek pomiędzy niejedzeniem śniadań, a wystąpieniem cukrzycy typu 2. (Mekary, 2013)

– Pomimo zróżnicowanych teorii i różnorodnych diet, generalnie zalecamy rozpoczynanie dnia od śniadania. Gdy budzimy się rano, warto dostarczyć organizmowi porcję wartościowej energii. Jeśli nie będziemy robić tego regularnie, nasz zdezorientowany układ trawienny zacznie odkładać w formie tkanki tłuszczowej energię „na zapas”. Dlatego warto nauczyć nasz organizm, że śniadanie to zastrzyk energii do działania, a nie przypadkowy ładunek kalorii – mówi dr n. med. Anna Kubiak, pełnomocnik dyrektora do spraw żywienia szpitalnego i dietetyki w #szpitalKalisz.


Wnioski wyciągnijcie zatem sami. Smacznego!

Szpitalne śniadanie. Talerz, na którym leżą kromki chleba, porcja masła na listku sałaty, dżem, twarożek, plasterki szynki oraz połówka jabłka.