Czym zajmują się farmaceuci?

14 maja przypada Światowy Dzień Farmaceuty. To stosunkowo młode święto, bo obchodzone zaledwie od 2010 roku, a nawiązuje do powołania Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej w 1912 roku.
Farmaceuta to zawód bardzo odpowiedzialny, wymagający ogromnej wiedzy, dokładności, skupienia i cierpliwości.

Farmaceuci posiadają też niezwykłe moce – nikt tak jak oni nie potrafi rozszyfrować nieczytelnych dla większości z nas recept! W zygzakach i zawijasach widzą konkretne nazwy specyfików i precyzyjne ich dawkowanie. Tej umiejętności farmaceutom zazdrości niejeden nauczyciel, próbujący rozczytać uczniowskie sprawdziany!

W niezawodnej ekipie fachowców pracującej w WSZ w Kaliszu nie mogło oczywiście zabraknąć farmaceutów. Spotkamy ich nie tylko w Aptece Szpitalnej, która działa w „okrąglaku”, ale też w Pracowni Cytostatyków przy ulicy Toruńskiej. Szpitalna apteka to nie tylko zamawianie i podział leków zgodnie z zapotrzebowaniem oddziałów, bloku operacyjnego i gabinetów zabiegowych. W aptece farmaceuci przygotowują w sterylnych warunkach specjalistyczne, medyczne żywienie dla pacjentów. W pracowni cytostatyków, w loży z nawiewem laminarnym nasi fachowcy z zegarmistrzowską precyzją szykują natomiast chemioterapeutyki dla pacjentów leczonych w Oddziale Onkologii Klinicznej.

Drodzy Farmaceuci! Serdecznie dziękujemy za Waszą pełną zaangażowania pracę, a także życzymy wszystkiego co najlepsze – zdrowia, radości i powodzenia, a także satysfakcji i spełnienia zarówno w życiu osobistym, jak i na polu zawodowym!