Dzień Profilaktyki Udarowej

9 maja przypada Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Każdej godziny 7 osób w Polsce dostaje udaru, z czego 3 umierają. Warto pamiętać, że statystyki możemy zdecydowanie poprawić. W jaki sposób? Naukowcy przekonują, że o naszym zdrowiu aż w 40% decyduje styl życia, pozostałe 40% – to geny, a 20% – medycyna naprawcza.

Podwyższone ciśnienie jest jednym z głównych czynników ryzyka udaru. Połowa populacji nie wie, że ma kłopoty z ciśnieniem, a połowa tych, którzy wiedzą – nie leczy się. Zdrowe osoby powinny mierzyć ciśnienie raz w roku, chorzy na nadciśnienie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czynnikami ryzyka udaru są też podwyższony poziom cholesterolu i cukru we krwi. Zdrowe osoby powinny oznaczać poziom cholesterolu raz na pięć lat. Gdy jest zbyt wysoki, należy zmienić dietę i warto zacząć uprawiać sport. Jeśli cholesterolu nie uda się obniżyć w ten sposób, trzeba leczyć się farmakologicznie.

Również podwyższony poziom cukru zwiększa ryzyko wystąpienia udaru. Połowa chorych na cukrzycę nawet nie wie, że choruje. Początkowo nie czują żadnych dolegliwości i dlatego nie szukają pomocy u lekarza. Chory zaczyna odczuwać objawy dopiero wówczas, gdy poziom cukru we krwi przekracza 200, tymczasem prawidłowe wyniki mieszczą się pomiędzy wartościami 90–110.

Jeśli już dojdzie do udaru, kluczowy jest czas, a jakim choremu zostanie udzielona fachowa pomoc.

– W WSZ w Kaliszu działa tzw. telefon udarowy. Za jego pośrednictwem pogotowie niezwłocznie informuje lekarzy o transporcie pacjenta z udarem. Pacjent jest rejestrowany w SOR-ze, zbierane są podstawowe informacje na jego temat. SOR jest już przygotowany do jego przyjęcia. Czas przekazania Pacjenta z ZRM na SOR zajmuje średnio 10 minut. Pacjent trafia też na specjalistyczne łóżko z wagą, bo właśnie od masy pacjenta zależą dawki leków stosowanych w leczeniu trombolitycznym – mówi dr Olga Michalska-Sałata, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w WSZ w Kaliszu, podkreślając jednocześnie doskonałą współpracę ZRM, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Oddziału Udarowego.