Dzień Ratownictwa Medycznego

13 października świętujemy Dzień Ratownictwa Medycznego.
To okazja, aby serdecznie podziękować ratownikom medycznym za ich trud i pełną poświęcenia oraz zaangażowania pracę. To także znakomita okazja, aby odświeżyć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy.

SOR


Wiecie jak wykonać masaż serca? Potraficie korzystać z defibrylatora?
Jeśli nie – postarajcie się uzupełnić wiedzę. A my życzymy, aby nigdy nie musiała się Wam przydać w praktyce!

SOR

W WSZ w Kaliszu zatrudnionych jest 122 ratowników medycznych, w tym gronie są 23 kobiety.
W Systemowym Pogotowiu Ratunkowym pracuje 84 ratowników (w tym 47 ratowników medycznych z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych); a w SOR i transporcie medycznym – 37. 4 ratowników pracuje jednocześnie w pogotowiu i w w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

„Ratownicy medyczni to profesjonalna kadra o bardzo dobrym przygotowaniu medycznym – znaczna część ma wykształcenie wyższe, która ustawiczne doskonali się zawodowo, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Prowadzą również szkolenia w zakresie ratownictwa medycznego dla innych jednostek – podkreśla Maria Szafrańska, kierownik Pogotowia Ratunkowego w WSZ w Kaliszu.

ambulanse i ratownik medyczny

Nasz szpital jest dysponentem 6 Zespołów Ratownictwa Medycznego typu „P”.
2 z nich stacjonują przy ul. Poznańskiej, 1 przy ul. Toruńskiej, a także po jednym w Stawiszynie, Liskowie i w Brzezinach. Jedna karetka typu „S” dyżuruje przy „okrąglaku”.

budynek pogotowia ratunkowego

W pierwszych 9 miesiącach 2023 roku Zespoły Ratownictwa Medycznego interweniowały 8 822 razy (Karetki S – 1 737 razy, karetki P – 7 085).
912 razy ratownicy byli wzywani do wypadków, 7 620 przypadków dotyczyło zachorowań. Zespoły Ratownictwa Medycznego wyjeżdżały również do zgłoszeń, gdzie pacjent nie życzył sobie pomocy, albo załoga ambulansu nie zastała nikogo na miejscu wezwania.
1005 razy dyspozytor medyczny odwołał wyjazd po zadysponowaniu.