Innowacje na ortopedii

Na etapie badań klinicznych jest teraz wynalazek – miniaturowe ramię pomiarowe do pomiaru długości kończyn przy operacji wymiany stawu biodrowego. To pierwsze takie urządzenia w Polsce, jak również pierwsze na świecie opracowane przez naukowców z Politechniki Łódzkiej. WSZ w Kaliszu współpracuje z naukowcami, przy udziale naszych specjalistów. Głównym badaczem po stronie WSZ w Kaliszu jest dr Ireneusz Urbaniak – Kierownik Oddziału Urazowo-Ortopedycznego kaliskiej placówki.

– Urządzenie to stosowane jest podczas operacji wstawiania endoprotezy stawu biodrowego w w kaliskim szpitalu. Dotychczas pomiary były wykonywane metodami tradycyjnymi i obarczone ryzykiem błędu. Ramię pomiarowe gwarantuje praktycznie idealne pomiary. Wraz z naukowcami przymierzamy się do opracowania podobnego urządzenia, które wesprze lekarzy podczas operacji stawu kolanowego – mówi Radosław Kołaciński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.