Kangurowanie daje siłę!

O tym, jak istotną rolę odgrywa dotyk i czułość w rozwoju małego człowieka, nikogo przekonywać nie trzeba. Przy okazji obchodzonego 15 maja Światowego Dnia Kangurowania, warto podkreślić wagę bezpośredniego kontaktu noworodków z najbliższymi im osobami, czyli mamą i tatą.

Pierwszy kontakt z ciałem matki dziecko powinno mieć tuż po porodzie. Zgodnie z zaleceniami fachowców, maluszek układany jest na brzuchu mamy. Idealnie, jeśli dziecko może mieć taki kontakt z mamą przez 2 godziny tuż po przyjściu na świat.

Kangurowanie, czyli układanie noworodka na nagim brzuchu i klatce piersiowej mamy, to metoda wspomagająca leczenie i rozwój nowo narodzonych dzieci. Jest zalecana szczególnie wcześniakom i dzieciom z niską masą urodzeniową. Kangurowanie wcześniaków nie ogranicza się jednak do wspomnianych 2 godzin po narodzinach. Warto kangurować noworodka w miarę możliwości jak najczęściej – jeśli pozwala na to stan zdrowia maluszka.

Kangurowanie, czyli kontakt skóra do skóry, to nie tylko przywilej mam, ale też metoda gorąco polecana ojcom. Oprócz pozytywnego wpływu na noworodka, kangurowanie pozwala nawiązać głębszą więź rodzicom z dzieckiem, które sporo czasu spędza w inkubatorze.

Również w WSZ w Kaliszu dbamy o to, aby noworodki, a szczególnie wcześniaki, mogły korzystać z dobroczynnego wpływu kangurowania. Spójrzcie z jak ogromną przyjemnością maleńki Tymek przytula się do swojej Mamy Ani! To niezwykle cenne chwile dla obojga.