Kliniczne badania nad wynalazkiem

Dwa kolejne zabiegi z wykorzystaniem pierwszego na świecie, miniaturowego ramienia ortopedycznego, wykonali w czwartek 13 kwietnia specjaliści w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

Przypomnijmy – naukowcy z Politechniki Łódzkiej i lekarze z Oddziału Urazowo-Ortopedycznego kaliskiego szpitala – pod kierunkiem profesora Leszka Podsękowskiego, który dzisiaj uczestniczył w zabiegach i Kierownika Oddziału dr n. med. Ireneusza Urbaniaka – od trzech lat pracują nad nowatorskim urządzeniem. Wykorzystywane podczas zabiegu miniaturowe ramię pomiarowe, pomaga zlikwidować największy problem związany z operacjami stawów biodrowych, czyli potencjalną nierówność kończyn pacjenta po zabiegu.

– Twórcy nowatorskiego urządzenia otrzymali już zgodę Komisji Bioetycznej, a także Urzędu ds. Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych. Obecnie jesteśmy w fazie badań klinicznych – dodaje dr n. med. Radosław Kołaciński, dyrektor szpitala.

Naukowe opracowanie badań ma być gotowe z końcem roku.

Warto dodać, że Oddział Urazowo-Ortopedyczny w ciągu roku operuje około 2 tysięcy pacjentów. 500 z nich poddawanych jest alloplastyce – większość, bo około 300, to alloplastyka stawu biodrowego.