Kopernik u Perzyny? Tak!

W sobotę 18 marca oficjalnie zainaugurowana została w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu działalność koła naukowego dla uczniów miejscowego III LO. Swój akces do udziału w praktycznych zajęciach w szpitalu zgłosiło ponad 80 uczniów kaliskiego „Kopernika”.

Podczas spotkania inaugurującego działalność naukowego koła, młodzież poznała proponowanych przez kaliski szpital zakres zajęć. Ważnym elementem pierwszego spotkania było omówienie zasad i reguł obowiązujących młodych adeptów podczas 4-godzinnych, praktycznych warsztatów w szpitalu.

Koło naukowe dla licealistów

– To unikatowa na skalę ogólnokrajową inicjatywa – podkreśla dr Sławomir Kaczmarek, szef Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej w kaliskim szpitalu. – Mało kto ma okazję poznać pracę szpitala od środa, wejść na oddziały, sale zabiegowe czy blok operacyjny. Chcemy umożliwić młodym ludziom, którzy przymierzają się do zawodów medycznych, sprawdzenie, czy ich wyobrażenie o medycynie pokrywa się z rzeczywistością. Być może niektórzy stwierdzą, że nie jest to praca dla nich. Inni z pewnością odkryją swoje powołanie – dodaje dr Kaczmarek, merytoryczny opiekun koła naukowego dla licealistów.

Licealiści na szpitalnych oddziałach

Licealiści będą brali udział w praktycznych zajęciach na szpitalnych oddziałach. Nie tylko będą przyglądali się pracy fachowców, ale będą mieli okazję wykonywać zlecone przez medyków zadania, pomagać Pacjentom, sprawdzić się w codziennych, szpitalnych sytuacjach.

– Wymaga to od nas ogromnej odpowiedzialności. Nakłada również dodatkowe obowiązki na naszych lekarzy i pozostałą kadrę medyczną, która zgodziła się uczestniczyć w zajęciach koła. Jest to jednak cenna inicjatywa. Być może uczestnicy zajęć koła naukowego już za kilka lat zasilą nasz medyczny zespół. Tym bardziej, że Akademia Kaliska, która niebawem zostanie przekształcona w Uniwersytet Kaliski, zamierza kształcić w naszym mieście młodych lekarzy. Oznacza to również, że kaliski szpital będzie nie tylko placówką, w której nasi Pacjenci odzyskują zdrowie, ale też miejscem praktycznie kształcącym nowe, medyczne kadry – podkreśla Radosław Kołaciński, dyrektor WSZ w Kaliszu.

Uczestnicy koła naukowego w kaliskim szpitalu.