Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu

12 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu. To nietypowe święto obchodzone jest od 1996 roku. Zainicjowały je międzynarodowe środowiska chorych na reumatyzm, a celem Międzynarodowego Dnia Reumatyzmu jest zwrócenie uwagi na problem chorób reumatycznych i dążenie do poprawy komfortu życia osób nimi dotkniętych.

Oddział Reumatologiczny, który działa w naszym szpitalu pod kierownictwem lek. Marii Bartosik-Twardowskiej, udziela całodobowych świadczeń z zakresu diagnostyki, leczenia i rehabilitacji medycznej dla pacjentów ze schorzeniami reumatologicznymi, takimi jak:

  • choroby zapalne stawów obwodowych i kręgosłupa w tym reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa,
  • układowe choroby tkanki łącznej,
  • choroby mięśni, maziówki, ścięgien i innych tkanek miękkich,
  • zaburzenia mineralizacji i struktury kostnej,
  • osteoporoza.
dłonie

„Pacjenci hospitalizowani na naszym oddziale mają zapewniony dostęp do szerokiego zakresu badań diagnostycznych, konsultacji lekarzy specjalistów, szerokiej gamy zabiegów rehabilitacyjnych z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii” – podkreśla szefowa oddziału.

Oprócz standardowych metod leczenia w oddziale stosowane jest leczenie przy użyciu leków biologicznych w ramach Programów Terapeutycznych NFZ.

Oddział Reumatologiczny współpracuje z Oddziałem Urazowo-Ortopedycznym w zakresie zabiegów reumoortopedycznych i endoprotezoplastyki stawów, a także z Oddziałem Neurochirurgicznym w zakresie stabilizacji kręgosłupa szyjnego u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Asystenci Oddziału Reumatologicznego poza pracą w oddziale, przyjmują pacjentów w przyszpitalnej Poradni Reumatologicznej.