Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

25 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Święto ustanowione zostało przez przez amerykańską organizację zrzeszającą osoby z ubytkami słuchu – League for the Hard of Hearing (Liga Niedosłyszących). Jego celem jest zwrócenie uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi i jego negatywnego wpływu na zdrowie.

Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem był obchodzony w USA w 1995 roku.

W Polsce Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem propaguje przede wszystkim Towarzystwo Higieny Akustycznej, a pierwszy raz święto obchodzone było w 2000 roku.

Co to jest hałas?

Czym jest hałas? To uciążliwy, długotrwały, szkodliwy bądź niebezpieczny dla zdrowia dźwięk. Człowiek reaguje na dźwięki o częstotliwości od 20 do 20 000 Hz. Negatywny wpływ na zdrowie mogą mieć także niesłyszalne dla nas infradźwięki (dźwięki poniżej 20 Hz) i ultradźwięki (dźwięki powyżej 20 kHz).

  • Dźwięki poniżej 35 dB są nieszkodliwe dla zdrowia, ale mogą wzbudzać irytację.
  • Jeśli w naszym otoczeniu mamy dźwięki o poziomie 35-75 dB, to po jakimś czasie odczujemy ich wpływ na nasz organizm, a dokładniej na układ nerwowy. Przejawia się to uczuciem zmęczenia i powoduje spadek wydajności pracy, utrudnia wypoczynek i sen. Możliwe jest stałe podenerwowanie i rozdrażnienie.
  • Dźwięki o natężeniu powyżej 75 dB powodują tzw. zaburzenia organiczne. Oznacza to, że zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Może się to objawiać np. nadciśnieniem tętniczym, bólami głowy, odczuwalnymi zaburzeniami pracy żołądka.
  • Natężenie hałasu powyżej 85 dB uniemożliwia zrozumienie mowy, nawet z niewielkiej odległości.
  • Hałas przekraczający 90 dB powoduje ubytek słuchu.
  • Dźwięki powyżej 120 dB mogą mechanicznie uszkodzić słuch.
  • Granicę bólu spowodowanego hałasem ustalono umownie na poziomie 130 dB.
Badanie słuchu.