Milionowe doposażenie pracowni endoskopowej

Nowa jakość, rozwój i dodatkowe możliwości diagnostyczne dla pacjentów w Pracowni Endoskopowej w WSZ w Kaliszu! W ręce personelu pracowni trafił bowiem ultranowoczesny, wart w sumie ponad milion złotych sprzęt medyczny, umożliwiający jednoczesne przeprowadzanie zaawansowanych badań i zabiegów endoskopowych.

Pracownia wzbogaciła się o zestaw endoskopowy z duodenoskopem i gastroskopem, a także echoendoskop. O ile tzw. wieża endoskopowa była już na wyposażeniu pracowni i nowe urządzenie zastąpi dotychczasowy, wyeksploatowany sprzęt, a tyle ultranowoczesny aparat USG (echoendoskop) jest zupełnym novum w Pracowni Endoskopii w naszej placówce.

nowoczesny sprzęt medyczny w pracowni endoskopowej

Połączenie ultrasonografii z endoskopią pozwoli na przeprowadzanie dużo bardziej precyzyjnych badań i zdecydowanie łatwiejszą diagnozę i leczenie Pacjentów. Poza badaniem, możliwe będzie jednoczesne pobieranie wycinków z obserwowanych narządów, a także np. określanie elastyczności/twardości zmian chorobowych – istotne przy stawianiu celnej diagnozy. USG i jednoczesna endoskopia jest szczególnie przydatna np. podczas badania trzustki.

W najbliższych dniach zespół specjalistów z Pracowni Endoskopowej przejdzie odpowiednie szkolenia, pozwalające na pełne wykorzystanie szerokich możliwości nowoczesnej aparatury w pogłębionej diagnostyce i zabiegach. To oznacza, że nasi Pacjenci nie będą musieli szukać pomocy w dużych ośrodkach dysponujących zaawansowaną technicznie aparaturą. Teraz szerszy pakiet diagnostyczny i zabiegowy z zakresu endoskopii dostępny jest również dla Pacjentów naszego szpitala.

nowoczesny sprzęt medyczny w pracowni endoskopowej

Sprzęt medyczny, który trafił właśnie do Pracowni Endoskopowej w WSZ w Kaliszu kosztował 1 145 880 złotych brutto. Nasza placówka otrzymała 85% tej kwoty z WRPO, natomiast 10% – czyli wymagany przy unijnym dofinansowaniu wkład własny – to dotacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego.