Młodzież w natarciu!

W czwartek i piątek sekcja brązowa (młodzież licealna), a w sobotę sekcja srebrna (studenci medycyny) Koła Naukowego ChirOOnkoM mogli kolejny raz poznać specyfikę pracy różnych zawodów medycznych w WSZ w Kaliszu.

Czwartek 13. 04. 2023

Młodzi pasjonaci nauki, oprócz typowych już zajęć w Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej, mieli możliwość obserwacji pracy naszych mikrobiologów. Dzięki profesjonalnemu wykładowi doktora Wojciecha Kujawy (Kierownika Zakładu Mikrobiologii WSZ Kalisz) i zaangażowaniu jego Zespołu, młodzież dowiedziała się jak pobiera się materiał biologiczny człowieka na posiew bakteriologiczny, w jaki sposób hoduje się bakterie, na jakich podłożach i jak określa się antybiotykowrażliwość lub oporność. Wszystko w praktycznym pokazie profesjonalistów.

– Oglądać w podręcznikach, a zobaczyć na żywo rosnące na podłożach kultury bakterii to „mega różnica” – mówi młodzież.

Po szybkim „lunchu” przyszła pora na blok operacyjny. A tam się dzieje! Na koniec – konfrontacja wiedzy z praw fizyki podczas praktycznych zajęć przy ultrasonografie. Na nudę nie było czasu.

Piątek 14. 04. 2023

W Piątek 14.04.2023 atrakcją dnia była wizyta ekipy Koła Naukowego w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Pani mgr Anna Napierała (Piel. Oddziałowa SOR) była nie tylko przewodnikiem po Oddziale, ale profesjonalnie wyjaśniła zasadę działania kluczowych urządzeń do resuscytacji. Zapoznała także młodzież z istotą TRIAGE – kategoryzacji pacjentów pod względem ciężkości choroby lub obrażeń, oraz pilności interwencji medycznej. Serdecznie dziękujemy mgr Ani Napierale.

Drugą atrakcją tego dnia była wizyta w Pracowni Endoskopii, gdzie uczestnicy Koła Naukowego mogli zobaczyć współpracę chirurga (dr Sławomir Kaczmarek) z endoskopistą (dr Piotr Kielek) i anestezjologiem (dr Anna Bęgier-Przybylska). Następnym przystankiem był blok operacyjny. Skorzystaliśmy z okazji, że ostatni zabieg onkologicznej totalnej resekcji żołądka rozpoczynał się o 13.30. Wizja popołudniowej, wielogodzinnej pracy chirurga nie zniechęciła uczestników szkolenia. Może dlatego, że dziewczyny miały okazję zrobić sobie zdjęcie z naszym najprzystojniejszym magistrem pielęgniarstwa anestezjologicznego Piotrem Pawłowskim, którego pozdrawiamy serdecznie. Ale mimo że piątek, piąteczek, piątunio… to na życzenie grupy, podobnie jak w czwartek, zajęcia wydłużyliśmy o 1h.

Sobota 15. 04. 2023

Sobotnia odsłona koła naukowego, to już 9-godzinny maraton intensywnej pracy „łeb w łeb z chirurgiem” członków sekcji srebrnej ChirOOnkoM. Gościliśmy studentów 3 roku Wydziału Lekarskiego UM w Poznaniu: Marcela Lipczyńskiego i Kacpra Tomaszewskiego. O godz. 10.00 operowaliśmy „na otwarto” ropniaka pęcherzyka żółciowego, a o 16.00 – uwięźniętą przepuklinę brzuszną. W tzw. międzyczasie konsultowaliśmy pacjentów w SOR i podziwialiśmy sprawną pracę lekarzy medycyny ratunkowej min. lek. Piotra Grabowskiego i kolegów (ekipa z Poznania) – dziękujemy za świetną współpracę.

Badanie pacjenta w SOR, ocena ultrasonograficzna przed operacją, pomoc w przygotowaniu i aktywne uczestnictwo w operacji – to zadania, z którymi ci zdolni studenci radzą sobie znakomicie.

– Od tego ile włożymy wysiłku w edukację naszych młodszych kolegów, zależy jakość przyszłych lekarzy. Jedni odkryją w sobie powołanie, inni stwierdzą że to nie dla nich. Ci którzy już studiują mogą ukierunkować swoje zainteresowania obserwując pracę profesjonalistów – pasjonatów różnych specjalizacji. Wszystkim życzliwym Specjalistom, którzy zechcieli podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i czasem z naszą młodzieżą, bardzo dziękuję – mówi dr Sławomir Kaczmarek, opiekun Koła Naukowego ChirOOnkoM.