Modernizacja dla ochłody

Uff, jak gorąco! …ale nie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Perzyny! Zmodernizowana maszynownia agregatów chłodniczych wody lodowej z przepompownią wody w WSZ w Kaliszu pracuje pełną parą. Instalacja uruchomiona została 12 kwietnia i teraz, gdy temperatury na zewnątrz sięgają 30 stopni Celsjusza, wydatnie poprawia warunki pracy personelu.

Woda lodowa chłodzi i nawilża

– Inwestycja, którą prowadziliśmy jesienią i zimą minionego roku, miała na celu zapewnienie właściwej temperatury w takich miejscach, jak blok operacyjny, oddział intensywnej opieki medycznej, szpitalny oddział ratunkowy, patomorfologia czy pracownia hemodynamiki. Niezakłócone dostarczanie do chłodnic powietrza wody lodowej, umożliwia zachowanie optymalnych parametrów powietrza, które trafia do szpitalnych pomieszczeń. Dotyczy to zarówno jego temperatury, jak i wilgotności. Schładzanie sal – między innymi na bloku operacyjnym – za pomocą nawiewów, które wykorzystują właśnie wodę lodową, jest w naszym przypadku optymalnym rozwiązaniem – mówi dr n. med. Radosław Kołaciński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

Nowe agregaty pracują pełną parą

Wymienione zostały agregaty chłodnicze, które służyły szpitalowi przez ponad 30 lat. Były to urządzenia mocno wyeksploatowane i odbiegające od obecnych standardów ekologicznych. Ponadto, dzięki modernizacji zdecydowanie zwiększyła się moc agregatów. Wydajność chłodnicza z 320 kW, wzrosła do 390 kW.

Dostarczana z maszynowni do jednostek szpitalnych woda miała wcześniej temperaturę 18 st. C, natomiast powracająca 25 st. C. Zmodernizowana instalacja pozwala na uzyskanie temperatury wody wychodzącej na poziomie 6 st. C, a przychodzącej 12 st. C.

Optymalne rozwiązanie

Nie wszędzie w szpitalu możliwa jest instalacja klimatyzatorów – również ze względów technicznych. Biorąc pod uwagę planowaną budowę nowego bloku operacyjnego i związane z nią koszty oraz rozwiązania techniczne, chłodzenie obecnie wykorzystywanego bloku operacyjnego w „okrąglaku” wodą lodową, okazało się dobrym rozwiązaniem:

– System działa skutecznie. Choć w planach są duże inwestycje, które kompleksowo rozwiążą problemy z regulacją temperatury i wilgotności powietrza, nie mogliśmy pozwolić, aby do czasu budowy nowego bloku operacyjnego, nasi specjaliści pracowali w niesprzyjających termicznie warunkach – podkreśla Radosław Kołaciński.

Inwestycja kosztowała ponad 1 620 000 złotych. Większość tej kwoty pochodzi z dofinansowania przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (blisko 1 600 000). Wkład własny szpitala to około 2 proc. wartości inwestycji – nieco ponad 35 tysięcy złotych.