Niedzielne wybory w WSZ w Kaliszu? Jak najbardziej!

Pacjent szpitala, nawet przykuty do łóżka, może oddać głos w wyborach 15 października, jeśli do soboty 14 października jego nazwisko znajdzie się na liście do głosowania w obwodzie utworzonym w placówce medycznej.w naszym szpitalu lokal wyborczy – tradycyjnie – będzie działał zarówno przy ulicy Poznańskiej, jak i przy Toruńskiej. Do Pacjentów leżących, którzy będą chcieli wziąć udział w wyborach, dotrze wraz z członkami komisji wyborczej tzw. urna mobilna.

lokal wyborczy

– Spis wyborców w obwodzie odrębnym w zakładzie leczniczym jest tworzony w oparciu o zaktualizowaną listę pacjentów przekazaną przez kierownika placówki najpóźniej 14 października. Pacjent przyjęty nagle do szpitala np. w niedzielę, nie będzie więc mógł głosować w szpitalu – wyjaśnia na łamach Rzeczpospolitej Marcin Chmielnicki, rzecznik prasowy w Krajowym Biurze Wyborczym.

lokal wyborczy

Jeśli Pacjent trafi do szpitala nagle – np. już w niedzielę, nie będzie mógł głosować – chyba, że posiada zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Pozwoli ono na dopisanie wyborcy do spisu przez komisję w szpitalu. Takie zaświadczenia urzędy gminy wydawały od ręki do 12 października.

„W niekomfortowej sytuacji mogą się znaleźć osoby, które zostały dopisane do spisu wyborców w obwodzie w szpitalu, a tuż przed wyborami dostały wypis do domu. Jeśli zaktualizowany w sobotę spis wyborców w szpitalu będzie nadal zawierał nazwisko niedawnego pacjenta, będzie on musiał przyjechać do szpitala w niedzielę, żeby móc wziąć udział w głosowaniu” – pisze Rzeczpospolita.