Nowa aparatura dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej

Umowy na zakup i dostawę podpisane zostały 12 czerwca, a niewiele ponad tydzień później sprzęt trafił już do Zakładu Diagnostyki Obrazowej WSZ w Kaliszu. Mowa o dwóch ultranowoczesnych urządzeniach: aparacie RTG przyłóżkowym oraz ultrasonografie. Urządzenie RTG z systemem PACS/RIS kosztowało 649 125,00 zł brutto, a USG wraz z integracją z systemem PACS/RIS – 556 740,00 zł brutto.

„Nowy i nowoczesny sprzęt uzupełnia i sukcesywnie zastępuje dotychczas użytkowane urządzenia. To nie tylko lepsza diagnostyka i leczenie naszych Pacjentów, ale również dużo lepszy komfort pracy naszego personelu” – mówi dr n. med. Radosław Kołaciński, dyrektor WSZ w Kaliszu.

ZDO

Nowy aparat RTG to urządzenie tej samej klasy, jakim ZDO dysponował dotychczas. Dodatkowy aparat będzie zabezpieczeniem na wypadek awarii sprzętu, który eksploatowany jest wielokrotnie każdego dnia.

„Dodatkowy aparat przyłóżkowy RTG będzie gwarancją dla naszych Pacjentów ciągłego dostępu do diagnostyki. Rozważamy też zlokalizowanie nowej aparatury w pomieszczeniach SOR, gdzie bardzo często trafiają Pacjenci wymagający prześwietlenia. Takie rozwiązanie przyspieszy diagnostykę i zlikwiduje potrzebę transportu mobilnego urządzenia pomiędzy piętrami i oddziałami” – mówi dr Michał Sałata, Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w WSZ w Kaliszu.

Test aparatu USG

Nowe USG zastąpi natomiast jeden z obecnie pracujących i dość awaryjnych aparatów. „To USG cieszy nas szczególnie, bo przy codziennej eksploatacji sprzętu, ważna jest jego niezawodność” – zaznacza szef ZDO.

Fundusze na zakup sprzętu, w 85% pochodzą z z WRPO Wielkopolska, reszta to dotacja z Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, jako wkład własny szpitala. Szpital pozyskał unijne fundusze w ramach projektu: „Dostosowanie infrastruktury i wyposażenia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu celem zwiększenia dostępności do usług w kontekście pandemii COVID i jej skutków” z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W sumie to ponad 7 milionów złotych.

Zakupione urządzenia sukcesywnie dostarczane będą do WSZ w Kaliszu – najpóźniej do końca września. Dostawcy robią jednak wszystko, aby sprzęt medyczny trafił do naszej placówki jak najszybciej.