Nowy nabytek: skaner naczyń

Niezwykle przydatne urządzenie – skaner naczyń – od piątku 18 sierpnia mają do dyspozycji specjaliści z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii przy ulicy Toruńskiej w Kaliszu.

Skaner żył – inaczej nazywany iluminatorem naczyniowym, wyświetla mapę naczyń krwionośnych bezpośrednio na ciele pacjenta. Aparat, obrazuje sieć naczyń krwionośnych w czasie rzeczywistym, całkowicie bezinwazyjnie i bez kontaktu ze skórą pacjenta.

Dwie pielęgniarki i skaner naczyń krwionośnych

Jak to działa?

Urządzenie emituje światło podczerwone (IR), oświetlając tkankę w wybranym obszarze. Obrazowanie naczyń krwionośnych następuje poprzez wchłanianie promieniowania podczerwieni przez hemoglobinę we krwi. Kamera w aparacie rozpoznaje zablokowane światło i używając specjalnie opracowanych algorytmów, umożliwia wizualizację sieci naczyń krwionośnych, bezpośrednio na skórze. Dzięki temu lekarze i pielęgniarki mogą sprawnie i szybko zlokalizować odpowiednie żyły, w celu wkłucia i kaniulacji.

Zakupione przez WSZ w Kaliszu urządzenie jest wyposażone w statyw z wysięgnikiem tzw. „gęsią szyją”, które ułatwiają korzystanie z urządzenia, bez konieczności angażowania dodatkowej osoby.

skaner naczyń krwionośnych

Zakupy z WRPO

Skaner naczyń kosztował 17 199 złotych i jest częścią sprzętowych zakupów z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całość zakupów z projektu pod nazwą „Dostosowanie infrastruktury i wyposażenia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu celem zwiększenia dostępności do usług w kontekście pandemii COVID i jej skutków”, warta jest ponad 7 milionów złotych brutto.

Z WRPO nasz szpital otrzymał 85% tej kwoty, natomiast 10% to dotacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego, stanowiąca wkład własny.

Dwie pielęgniarki i skaner naczyń krwionośnych

Inne aktualności

Czy chirurg umie rysować?

Elektroniczne bazy danych, e-dokumentacja medyczna, diagnostyka obrazowa – a jeszcze niedawno – bo…

mały chłopiec z lizakiem w kształcie serca

Siła i motywacja

Ocalone życie, lepsze samopoczucie Pacjenta, poprawa stanu zdrowia, a przede wszystkim powrót do…