Oświadczenie

W związku z publikowanymi na portalu Facebook – zrówno na profilu #szpitalKalisz, jak i na profilach lokalnych mediów wpisami Pacjenta podpisującego się między innymi jako Kierowca Busa, potwierdzamy, że lekarz w środę 26 kwietnia odmówił wykonania zabiegu urologicznego pacjentowi.

Bezpośrednim powodem były jednoznaczne przeciwwskazania medyczne do przeprowadzenia zabiegu, ale również – co znalazło swój wyraz w oficjalnej notatce lekarza – długotrwałe i publiczne szkalowanie specjalisty, wymienianego z imienia i nazwiska, wraz z obraźliwymi komentarzami, czego według wyjaśnień lekarza dopuszczał się rzeczony pacjent.

Warto podkreślić, że zgodnie z prawem lekarz w sytuacji, gdy jego kompetencje są podważane i jest przez pacjenta dyskredytowany, może odmówić wykonania usługi medycznej. Według przepisów, w takich okolicznościach lekarz powinien wskazać innego specjalistę, który może zabieg wykonać. W tej konkretnej sytuacji, wobec jednoznacznych przeciwwskazań, potwierdzonych badaniami, takiej możliwości nie było.

Około roku wcześniej również do planowanego zabiegu nie doszło ze względu na stan zdrowia mężczyzny, wykluczający tego rodzaju ingerencję urologiczną.

W pełni rozumiemy rozżalenie Pacjenta niemożnością przeprowadzenia zabiegu, jednak jednocześnie stoimy na stanowisku, że obiektywne, zdrowotne przeciwwskazania nie powinny i nie mogą być powodem do personalnych ataków na lekarzy.

Lekarz, według którego pacjent od wielu miesięcy wypowiada się o nim publicznie w mediach społecznościowych w niewybrednych słowach, zapowiedział skierowanie sprawy na drogę prawną.