Rak daje sygnały. Jak je odczytać?

W Polsce codziennie z powodu raka umiera średnio 300 osób. Rocznie to ponad 100 tysięcy osób.
W przypadku chorób nowotworowych liczy się czas. Im szybciej choroba jest zdiagnozowana, tym większe Pacjent ma szanse na powrót do zdrowia.
Nowotwór może dawać o sobie w sposób nieoczywisty. Istnieje kilka sygnałów, które powinny zachęcić nas do konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia profilaktycznych badań.

„Im wcześniej wykryje się nowotwór, tym większe są szanse na dłuższe życie” – podkreśla Krzysztof Rożnowski, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej w WSZ w Kaliszu.

lekarz


Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?

  • Siniaki niewiadomego pochodzenia – jeśli nie kojarzysz urazu czy uderzenia, a na ciele pojawiają się liczne siniaki, albo podskórne wylewy pojawiają się „bez powodu”, warto zrobić kontrolne badania. Samoistnie pojawiające się siniaki mogą – choć nie muszą – sygnalizować nowotworowe choroby krwi.
  • Nagłe zmęczenie – uczucie wyczerpania bez uzasadnionego powodu, długo utrzymujące się zmęczenie, które nie mija pomimo snu i odpoczynku, może sygnalizować białaczkę lub chłoniaka.
  • Guzek, obrzęk – każdą nietypową zmianę na ciele warto skontrolować. Szczególnie dotyczy to kobiecych piersi. Nowotworowe guzki zwykle nie są bolesne. Poza guzkami, do wizyty lekarskiej powinna skłonić nas każda nietypowa zmiana wyglądu brodawki lub sutka: obrzęk, zaczerwienienie, zmiana kształtu.
  • Swędzący pieprzyk – warto, szczególnie po słonecznych wakacjach, obserwować wszelkie zmiany na skórze. Zarówno znamiona i pieprzyki, które pojawiły się nagle, jak i pieprzyki, które mamy na ciele od lat. Zmiana koloru, obrzęk, bolesność, krwawienie, a nawet swędzenie, to wystarczający argument, aby pokazać się medykowi.
  • Nagła utrata wagi – jeśli się nie odchudzasz, a waga leci w dół, może to być sygnał zdrowotnych problemów. Nie musi to oznaczać nowotworu, ale niezamierzone chudnięcie powinno nas zaniepokoić.
  • Zmiany dotyczące wydzielin i wydalin z otworów ciała – jeśli obserwujemy krew w moczu, stolcu, albo w uporczywej plwocinie – proste badania zlecone przez lekarza ustalą powód. Jeżeli z nieznanych przyczyn pojawiają się problemy z przełykaniem, wymioty często bez treści pokarmowej, ale także gdy stwierdzamy zaburzenia w rytmie oddawania stolca ze zmianą jego właściwości, to gastroenterolog, chirurg lub onkolog pomogą ustalić i usunąć przyczynę nieprawidłowości.