Rekonesans przed ćwiczeniami RENEGADE/SAREX-23

Na 20 maja planowane są ćwiczenia taktyczno-specjalne pod kryptonimem RENEGADE/SAREX-23, w których poza służbami mundurowymi (m.in. PSP, Policja, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej), weźmie udział również WSZ w Kaliszu.
Właśnie w związku z ćwiczeniami, w minionym tygodniu kaliski szpital odwiedziła delegacja z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Krótki rekonesans związany był z technicznymi i taktycznymi ustaleniami współpracy dotyczącymi wzajemnej współpracy służb wojskowych i cywilnych.
Tym razem ćwiczenia prowadzone będą na terenie miasta Kalisza, a w harmonogramie ćwiczeń przewidziano między innymi akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

– Zgodnie z ustaleniami wydzielimy stosowne siły i środki do realizacji zadań w ramach jednego z epizodów ćwiczenia. W gotowości będzie Zespół Ratownictwa Medycznego w standardzie podstawowym – klon rzeczywistego ZRM. Nie ucierpi zatem na tym w żaden sposób świadczona na co dzień pomoc medyczna. Według scenariusza, przyjmiemy pacjentów przekazanych do SOR przez śmigłowiec LPR, ZRM lub śmigłowiec służby ASAR – Mi28 – mówi dr n. med. Radosław Kołaciński, dyrektor WSZ im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

Celem majowych ćwiczeń taktyczno-specjalnych jest koordynacja służb w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych oraz usprawnienie współpracy między służbami ratowniczymi, służbą ASAR a organizacjami poszukiwawczo-ratowniczymi. Przedsięwzięcie pozwoli również na doskonalenie umiejętności w zakresie działań planistycznych i kryzysowych, szkolenie zespołów ratownictwa medycznego i współpracy z wojskiem.