Rozszyfruj L4. Co oznaczają symbole?

Co oznaczają kody i symbole na zwolnieniu lekarskim? Czy pracodawca otrzymuje informację co dolega pracownikowi na L4? Wyjaśniamy.

Papierowe zwolnienia odeszły już do lamusa. Elektroniczne zwolnienie potwierdzające niezdolność do pracy (e-ZLA) automatycznie trafia do pracodawcy oraz do ZUS-u. Przyczyna niezdolności do pracy – czyli zdiagnozowana przez lekarza choroba, jest zakodowana. Pracodawca, zgodnie z RODO, nie otrzymuje szczegółowej informacji dotyczącej choroby pracownika (tzw. numeru statystycznego choroby). Otrzyma tylko kod literowy i jedną cyfrę, związaną z medycznym zaleceniem.

  • Jeśli na naszym zwolnieniu widnieje wskazanie oznaczone cyfrą „1”, oznacza to, że chory powinien leżeć i tym samym – przebywać w domu. Dopuszczalne są tylko wyjścia do apteki albo do lekarza.
  • Jeżeli otrzymamy kod „2” – lekarz uznaje, że pacjent może chodzić, a wychodzenie z domu nie jest przeciwwskazaniem i nie pogorszy stanu zdrowia chorego.

Z kolei wskazania lekarskie oznaczone jako „2” to informacja, że chory może chodzić. Taki kod na zwolnieniu jest na ogół podawany. Pojawia się w wielu przypadkach zwłaszcza wtedy, gdy poruszanie się nie wpływa na stan choroby.

Każde zwolnienie lekarskie (e-ZLA) oznaczone jest również kodem literowym:

  • A – niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była powodem niezdolności do pracy przed przerwą;
  • B – niezdolność do pracy w czasie ciąży;
  • C – niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu;
  • D – niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą;
  • E – niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Ręka ze stetoskopem. Lekarz.
Close-up of medical specialist holding stethoscope and listening to heartbeat