Rozszyfruj L4. Co oznaczają symbole?
Co oznaczają kody i symbole na zwolnieniu lekarskim? Czy pracodawca otrzymuje informację co dolega pracownikowi na L4? Wyjaśniamy.
Papierowe zwolnienia odeszły już do lamusa. Elektroniczne zwolnienie potwierdzające niezdolność do pracy (e-ZLA) automatycznie trafia do pracodawcy oraz do ZUS-u. Przyczyna niezdolności do pracy – czyli zdiagnozowana przez lekarza choroba, jest zakodowana. Pracodawca, zgodnie z RODO, nie otrzymuje szczegółowej informacji dotyczącej choroby pracownika (tzw. numeru statystycznego choroby). Otrzyma tylko kod literowy i jedną cyfrę, związaną z medycznym zaleceniem.
- Jeśli na naszym zwolnieniu widnieje wskazanie oznaczone cyfrą „1”, oznacza to, że chory powinien leżeć i tym samym – przebywać w domu. Dopuszczalne są tylko wyjścia do apteki albo do lekarza.
- Jeżeli otrzymamy kod „2” – lekarz uznaje, że pacjent może chodzić, a wychodzenie z domu nie jest przeciwwskazaniem i nie pogorszy stanu zdrowia chorego.
Z kolei wskazania lekarskie oznaczone jako „2” to informacja, że chory może chodzić. Taki kod na zwolnieniu jest na ogół podawany. Pojawia się w wielu przypadkach zwłaszcza wtedy, gdy poruszanie się nie wpływa na stan choroby.
Każde zwolnienie lekarskie (e-ZLA) oznaczone jest również kodem literowym:
- A – niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była powodem niezdolności do pracy przed przerwą;
- B – niezdolność do pracy w czasie ciąży;
- C – niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu;
- D – niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą;
- E – niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.