Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Zderzenie dwóch szybowców zauważył w sobotni poranek mieszkaniec Kalisza. Mężczyzna zaalarmował służby ratunkowe. Tak zaczęły się ćwiczenia taktyczne, w których brały udział służby ratunkowe i mundurowe – w tym ZRM WSZ w Kaliszu.
Scenariusz ćwiczeń objął poszukiwanie rozbitych szybowców.
„Do działań skierowane zostały siły i środki zadysponowane przez dyspozytora Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W ćwiczeniach wykorzystano m. in. Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Służby ASAR. Przygotowanie epizodu: GPR Nocny Tropiciel, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych i Aeroklub Ostrowski – informują organizatorzy ćwiczeń.

Do WSZ w Kaliszu przetransportowano toje rannych: pilotów obu szybowców i nastoletnią córkę jednego z pilotów. Poszkodowany został też pracownik techniczny obiektu, w okolicach którego spadły szybowce.

SOR w sobotnich ćwiczeniach „RENEGADE/SAREX-23”:

• Pierwszy poszkodowany dotarł na SOR o godz. 12:00 – kolor czerwony,
  • kolejny pacjent godz. 13:55 – kolor czerwony
  • ostatni poszkodowany dotarł drogą lotniczą o godz. 14:55 – kolor czerwony.

„Pacjenci zaopatrzeni, skierowani do leczenia specjalistycznego. Pozostałych dwóch poszkodowanych przetransportowano do Szpitala w Ostrowie Wielkopolskim – informuje Andrzej Grabowski,
Koordynator-Ratownik Medyczny.