Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

30 maja przypada Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Jest to przewlekła, zapalna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Stwardnienie rozsiane (SM) dotyka najczęściej osoby między 20,a 40 rokiem życia (statystyki wskazują, że nieco częściej chorują kobiety). Szacuje się,iż choroba dotyczy ok. 45 tysięcy osób w Polsce. Nieleczona może prowadzić do poważnej niepełnosprawności.
SM – co to za choroba?
SM ma najczęściej przebieg fazowy, z okresami zaostrzeń i remisji. W chorobie dochodzi do uszkodzenia osłonki mielinowej wokół wypustek komórek nerwowych, co powoduje niemożność prawidłowego przekazywania impulsów wzdłuż dróg nerwowych w mózgowiu i rdzeniu kręgowym. Według najnowszych ustaleń medycznych, uważa się, że stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy gospodarza zwalcza komórki własnego organizmu, w tym przypadku w tkance nerwowej.
Stwardnienie rozsiane – objawy
Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów i zespołów objawów; najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne: zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, aczkolwiek wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.
Stwardnienie rozsiane może przyjąć jedną z form:
- postać rzutowo-remisyjną (relapsing-remitting)
- postać wtórnie postępującą (secondary progressive)
- postać pierwotnie postępującą (primary progressive)
- postać postępująco-nawracającą (progressive relapsing).
Początkowe objawy są zazwyczaj przemijające, łagodne i samoograniczające się. Z tego też względu mogą nie powodować niepokoju i nie zmuszają do wizyty u lekarza. Często natomiast są ujawniane podczas dokładnego wywiadu medycznego. Do tych objawów należą:
- zmiany czucia w kończynach lub na twarzy (33%)
- całkowite lub częściowe zaniewidzenie (16%)
- epizody podwójnego widzenia (7%)
- osłabienie (13%)
- niestabilność chodu (5%)
- problemy z utrzymaniem równowagi (3%).
Stwardnienie Rozsiane to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia oraz regularnej rehabilitacji.
