Światowy Dzień Wzroku

Dziś obchodzimy również Światowy Dzień Wzroku. To dobra okazja, aby… mieć oko na nasze oczy. Jeśli chodzi o dobry wzrok, to w dużej mierze kwestia genetyki. Nie bez znaczenia jednak jest higieniczny tryb życia – a szczególnie zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu. Ważne też, aby dbać o odpowiednie oświetlenie podczas pracy lub nauki, a w razie potrzeby – korekcję wzroku dopasowanymi szkłami (okulary lub szkła kontaktowe). Jeśli mamy wrażenie, że nasz wzrok się pogorszył – warto skontrolować ostrość widzenia u specjalisty!

Choroby oczu nierzadko wywoływane są przez bakteryjne lub wirusowe zakażenia, ale podrażnienia mogą być skutkiem suchego i zanieczyszczonego powietrza albo alergenów. Warto też pamiętać o ochronie oczu podczas różnorodnych prac domowych i ogrodowych (prace z użyciem środków chemicznych, prace w pyle czy choćby koszenie trawnika). Ochronne okulary czy gogle przydadzą się również podczas uprawiania niektórych sportów.

oddział okulistyczny

W WSZ w Kaliszu prężnie działa Oddział Okulistyczny, który specjalizuje się w leczeniu narządu wzroku, stosując metody operacyjne i zachowawcze:

  • operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsifikacji ultradźwiękowej
  • operacje przeciwjaskrowe (trabekulektomia, irydektomia)
  • operacyjne leczenia zeza
  • iniekcje doszklistkowe
  • naszycie błony owodniowej w chorobach rogówki
  • drobne zabiegi okulistyczne (skrzydlik, gradówka, kępki żółte, operacje plastyczne powiek)

Podstawowym zadaniem oddziału są diagnostyka i leczenie chorób oczu. Poza zapewnieniem Pacjentom Oddziału Okulistyki całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, specjaliści z oddziału udzielają konsultacji okulistycznych w ramach świadczeń w SOR ogólnym oraz konsultacji okulistycznych we wszystkich oddziałach Szpitala.

oddział okulistyczny

Przy Oddziale funkcjonuje Przyszpitalna Poradnia Okulistyczna z pracownią laseroterapii.

„Oddział oferuje zarówno operacje w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym, a dzięki sali zabiegowej do wyłącznego użytku oddziału zabiegi operacyjne przebiegają sprawnie, a oddział może zaoferować szybkie terminy przyjęć. Zwykle termin przyjęcia do operacji zaćmy wynosi poniżej 30 dni, a pilne przypadki okulistyczne operowane są bez zbędnej zwłoki. W oddziale prowadzimy też leczenie pacjentów ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem i cukrzycowym obrzękiem plamki w ramach Programu Lekowego Leczenia Chorób Siatkówki NFZ” – informuje lek. Jacek Urbaniak, kierownik oddziału.

Oddział wyposażony jest w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, w tym Angio OCT, mikroskop lustrzany do badania śródbłonka rogówki, komputer do badania pola widzenia, ultrasonograf okulistyczny, funduskamerę oraz nowoczesne urządzenie do kalkulacji soczewek wewnątrzgałkowych oraz najnowsza wersja fakoemulsyfikatora FAROS.

oddział okulistyczny

Zapisy na operację zaćmy odbywają się telefonicznie (tel. 62 765 18 13). Zgodnie z wymogami NFZ, Pacjenci przyjmowani są na wizyty kwalifikacyjne.

Do kwalifikacji na pozostałe zabiegi Pacjent zgłasza się osobiście ze skierowaniem – w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00.

Inne aktualności

Czy chirurg umie rysować?

Elektroniczne bazy danych, e-dokumentacja medyczna, diagnostyka obrazowa – a jeszcze niedawno – bo…

mały chłopiec z lizakiem w kształcie serca

Siła i motywacja

Ocalone życie, lepsze samopoczucie Pacjenta, poprawa stanu zdrowia, a przede wszystkim powrót do…