Szybciej, bezpieczniej, nowocześnie

15 listopada z pewnością dobrze zapisze się w historii #szpitalKalisz, a przede wszystkim w historii Oddziału Kardiologicznego, Pracowni Hemodynamiki i Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii. Dziś w #szpitalKalisz z powodzeniem przeprowadzone zostały pierwsze ablacje nowatorską metodą PFA.
„Nasi specjaliści zrealizowali 5 zabiegów Pulsed Field Ablation, co oznacza, że zrobiliśmy to jako pierwszy i jedyny szpital w regionie, poza placówkami klinicznymi w stolicy naszego województwa. Nasza kardiologia jest tym samym jedną z najlepszych i najnowocześniejszych, a cieszy to szczególnie, że zapotrzebowanie na zabiegi uwalniające od arytmii serca z roku na rok wzrasta. My jesteśmy w stanie pomagać naszym Pacjentom szybko, skutecznie i maksymalnie bezpiecznie” – nie kryje dumy dr n. med. Radosław Kołaciński, dyrektor #szpitalKalisz.

zespół Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii

Ablacja PFA – ablacja pulsacyjnym polem elektrycznym (PFA, Pulsed Field Ablation) – jest nowoczesną metodą leczenia arytmii, w tym przede wszystkim migotania przedsionków. Metoda wykorzystuje zjawisko elektroporacji w celu uzyskania trwałego, wybiórczego wyłączenia obszarów mięśnia sercowego odpowiedzialnych za nawroty arytmii. Polega na tworzeniu nanoporów w błonach komórkowych pod wpływem silnego pola elektrycznego (to jest właśnie zjawisko elektroporacji), indukujących przepuszczalność komórkową, co ostatecznie prowadzi do zniszczenia komórek.

„Zaletą stosowania metody PFA jest zmniejszenie ryzyka powikłań w postaci uszkodzenia sąsiadujących naczyń, nerwów i narządów klatki piersiowej. Technologia pozwala również znacznie skrócić czas trwania zabiegu z dwóch godzin do kilkudziesięciu minut” – podkreśla dr Marek Zieliński, szef Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii w #szpitalKalisz.

aparatura medyczna