Zabawa, nauka i prawdziwa pomoc

Autentyczną akcję ratunkową podczas sobotniego festynu w Parku Przyjaźni przeprowadzili ratownicy medyczni WSZ w Kaliszu obecni na imprezie i prowadzący pokazy resuscytacji.
Natychmiastowej pomocy wymagała starsza kobieta, która spędzała popołudnie w Parku Przyjaźni, w okolicy tamtejszej tężni solankowej. Kobieta była nieprzytomna. Ratownicy medyczni niezwłocznie przystąpili do medycznych czynności ratunkowych. Jak się okazało, przyczyną problemów, był nagły, drastyczny spadek poziomu cukru we krwi kobiety – do wartości zagrażających jej życiu.

„Po udzieleniu pierwszej pomocy i podaniu właściwych leków, stan pacjentki wydatnie się poprawił. Dla jej bezpieczeństwa jednak wezwaliśmy dyżurujący Zespół Ratownictwa Medycznego i przekazaliśmy panią pod jego opiekę” – relacjonują ratownicy obecni na festynie.

Ekipa WSZ w Kaliszu tradycyjnie już uczestniczyła w festynie rodzinnym z okazji Dnia Dziecka, który dla kaliszan zorganizowały wspólnie Rada Osiedla Czaszki, Rada Osiedla Kaliniec, Rada Osiedla Rogatka i Fundacja „Nowa Nadzieja”. Ratownicy medyczni chętnie dzielili się wiedzą i umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, a chętni mogli skorzystać między innymi z pomiaru poziomu cukru we krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego, czy saturacji krwi – czyli jej nasycenia tlenem.
Uczestnicy festynu skorzystali z ponad 200 badań i fachowych porad. Kaliszanie dopytywali też o możliwość korzystania z usług POZ Nowy Świat i otrzymywali konkretne wskazówki, dotyczące wyboru lekarza rodzinnego oraz opieki pediatrycznej.