Medycyna pracy przy Nowym Świecie

Kolejne świadczenia medyczne dla naszych Pacjentów będą dostępne lada dzień w zarządzanym przez WSZ w Kaliszu budynku przy ulicy Nowy Świat 35a. Zmodernizowane piętro budynku głównego zajmie kaliski oddział Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy, a Pacjenci będą przyjmowani już w pierwszych dniach 2024 roku.

W poniedziałek 18 grudnia oficjalnie podpisana została umowa, na mocy której WCMP przeprowadzi się do nowej siedziby.

umowa

Kaliska siedziba Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy będzie zatem sąsiadować z zajmującą parter budynku głównego przychodnią POZ „Nowy Świat”, należącą do naszego szpitala. W odnowionym i odpowiednio przystosowanym budynku tuż obok, od maja 2023 roku działa natomiast Oddział Rehabilitacji Dziecięcej – dzienny pobyt.

To oznacza, że w jednym miejscu skupionych będzie kilka jednostek, których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Przenosiny poradni medycyny pracy to praktyczne rozwiązanie. Sam budynek i jego wnętrza, które kiedyś zajmowało pogotowie ratunkowe, przystosowane są do potrzeb placówek medycznych. Są spójne wizualnie, a ponadto komfortowe dla Pacjentów i personelu.

– Przede wszystkim jest to jednak efektywne wykorzystanie majątku Samorządu Województwa Wielkopolskiego, przekazanego w użytkowanie naszemu szpitalowi – podkreśla dr n. med. Radosław Kołaciński, dyrektor WSZ w Kaliszu.

pomieszczenia biurowe

Zmodernizowane wnętrza na piętrze budynku przy ulicy Nowy Świat 35a prezentują się imponująco. Poradnia medycyny pracy ma do dyspozycji ponad 220 m2 powierzchni. Na piętrze znalazły się 4 nowoczesne gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy, rejestracja, toalety dla Pacjentów i personelu, pomieszczenia socjalne, biurowe oraz szatnia.

Choć POZ i poradnie medycyny pracy zajmują jeden budynek, dla wygody korzystających z usług tej drugiej, od strony dziedzińca zainstalowana została panoramiczna, nowoczesna winda. Dzięki temu osoby, które korzystają z badań wstępnych i okresowych medycyny pracy, nie muszą spotykać się z Pacjentami POZ. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, gdy lekarze rodzinni przyjmują wielu Pacjentów z infekcjami.

winda

Modernizacja pomieszczeń na piętrze budynku nr 1 kosztowała w sumie 1 663 207 złotych. Kwota 1 648 408 złotych to dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, a środki własne szpitala – 14 799 złotych.

gabinety medyczne

Warto dodać, że poza budynkiem głównym oraz siedzibą oddziału rehabilitacyjnego dla dzieci, na zagospodarowanie czeka jeszcze jeden budynek. Obecnie trwa analiza potrzeb zdrowotnych mieszkańców Kalisz i okolic. Gdy zapadnie decyzja, w jaki sposób nieruchomość ma zostać zagospodarowana, rozpocznie się jej modernizacja i przystosowanie do konkretnych potrzeb.