Nasi Lekarze Stażyści w ogniu naukowych zmagań

Ambicja, pracowitość i profesjonalizm – te wartości każdego dnia u naszych Młodych Lekarzy rosną, gdy ramię w ramię codziennie ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny pracują i zbierają doświadczenie.
Jest ich w tym roku dziesięciu. Są wspierani przez wyznaczonych koordynatorów (dr S. Waszczyński z Interny i dr S. Kaczmarek z Chirurgii).

Pierwsza piątka z nich (stażyści o zainteresowaniach zabiegowych) 13.12.2023 na Spotkaniu Naukowym Lekarzy Stażystów w sali wykładowej WSZ Kalisz mogła zaprezentować praktyczne tematy z dziedzin medycyny z którymi wiążą swoją przyszłość zawodową. Oto oni, ich plany zawodowe i tematy prezentacji:

 1. Lek. Aleksandra Bielska – chce zostać neurologiem interwencyjnym.
  „Co nowego w obrazowaniu tętnic wieńcowych?” – ciekawe informacje po powrocie ze stażu w Japonii
 2. Lek. Anna Kochanek – chce zostać chirurgiem dziecięcym
  „Żylaki powrózka nasiennego u dziecka. Kiedy operować, czym grożą, jak to naprawiamy chirurgicznie.”
 3. Lek. Eryk Wawrzyniak – chce zostać kardiologiem interwencyjnym. „Angioplastyka tętnic wieńcowych po zawale mięśnia sercowego. Jak to robimy i kiedy. Wskazania i przeciwwskazania.” Dzięki uprzejmości dr-a J. Perugi zademonstrował sprzęt używany do koronaroplastyki.
 4. Lek. Bartłomiej Rzepecki – chce zostać ortopedą
  „Alloplastyka stawu kolanowego. Jak to robimy i kogo operujemy. Czy powinniśmy przekładać ze stołu operacyjnego na łóżko pacjenta 130kg? 😉”
 5. Lek. Adrian Herc – chce zostać neurochirurgiem.
  „Ostre krwiaki śródczaszkowe, kiedy operujemy, a kiedy nie. Wskazania do hospitalizacji.”

„Wszyscy spisali się na medal, sprawiali wrażenie lekarzy z wieloletnim doświadczeniem w swoich dziedzinach. Nie bez powodu! – Większość z nich odbywała już u nas obowiązkowe i ponadprogramowe praktyki studenckie oraz aktywnie pracowała w kołach naukowych. Dziś dzięki zaangażowaniu i swojej pracy zdobyli coś, czego nie da się kupić za pieniądze – szacunek profesjonalistów i wzajemny szacunek. Z przyjemnością przekażemy im „we władanie” zakupiony właśnie trenażer laparoskopowy, do którego oryginalne narzędzia gromadziliśmy przez kilka lat, aby symulacje operacji chirurgicznych mogły być na „najwyższej wierności” – mówi koordynator piątki stażystów prelegentów dr n. med. Sławomir Kaczmarek.

Na koniec niespodzianka: Koło Naukowe ChirOOnkoM (przy Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej WSZ Kalisz) dzięki pomocy 5-osobowego Jury wyróżniło prezentację lek. Adriana Herca nagrodą „Scientific nightingale” – wyróżnienie „Naukowego słowika”. Gratulacje!

W trakcie spotkania głos zabrał Prezes Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego Dr n. med. Piotr Suda zachęcając młodych lekarzy do członkostwa w drugim najstarszym (po warszawskim 1868r) towarzystwie naukowym lekarskim w Polsce (KTL 1877). Tradycja, bogata historia, zasługi towarzystwa – o tym możecie przeczytać na stronie KTL. Towarzystwo powinno tętnić życiem naukowym takich ambitnych młodych lekarzy jak Ci, którzy dziś świetnie się zaprezentowali.

Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach naukowych naszej kaliskiej społeczności lekarskiej. Zachęcamy przyszłorocznych stażystów do odbywania stażu podyplomowego w WSZ Kalisz i do zobaczenia niebawem!