Operacje tarczycy w WSZ Kalisz bezpieczne jak nigdy dotąd!

Współczesna medycyna wymaga najwyższej jakości i najlepszych możliwych wyników. Jakość zabiegów operacyjnych to min. bezpieczeństwo dla pacjenta.

– Sztuką nie jest usunięcie patologicznych tkanek lub narządów, ale wykonanie tego w sposób bezkolizyjny dla otaczających struktur anatomicznych – mówi Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej Onkologicznei i Małoinwazyjnej dr n. med. Sławomir Kaczmarek.

Dotyczy to również operacji usunięcia tarczycy (całkowitej – tyroidektomii lub częściowej – strumektomii). Pierwszą opisaną tyroidektomię wykonał w 1791 roku francuski chirurg Pierre Joseph Desault, a potem w 1876 roku w Szwajcarii Emil Teodor Kocher i w 1884 roku w Niemczech Ludwig Rehn. Od tego czasu minęło ponad 200 lat, a śmiertelność w związku z zabiegami oraz liczba powikłań drastycznie spadła.

Są trzy zasadnicze powikłania operacji wycięcia tarczycy:

1. Krwawienia śródoperacyjne i pooperacyjne (narząd jest bardzo bogato ukrwiony).

2. Uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego 1% przypadków (rzadziej krtaniowego górnego) – prowadzi do trwałego paraliżu mięśnia głosowego (uciążliwa chrypa), a przy obustronnym uszkodzeniu może prowadzić do groźnego dla życia zamknięcia szpary głośni i uduszenia.

3. Uszkodzenie lub całkowite niezamierzone usunięcie wszystkich przytarczyc 5% przypadków (produkują parathormon podwyższający poziom wapnia we krwi) – ich brak powoduje hipokalcemię z tężyczką (skurcze mięśni szkieletowych, drżenia oraz skurcze tętnic wieńcowych i trzewnych).

Zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej w WSZ w Kaliszu, aby uniknąć powyższych powikłań zastosował do każdego zabiegu tyroidektomii dwie nowoczesne technologie:

1. LigaSure – urządzenie do bezkrwawego przecinania tkanek i zamykania naczyń, co pozwala uniknąć krwawień śród- i pooperacyjnych. Suche pole operacyjne pozwala na bardzo dobrą identyfikację struktur anatomicznych – w tym przytarczyc, co chroni je przed przypadkowym uszkodzeniem. Urządzenie to zastępuje również czasochłonne podwiązywanie naczyń, co z kolei znacznie skraca zabieg.

2. Zestaw do neuromonitoringu najnowszej generacji (Inomed C2 Xplore) – pozwala bez wątpliwości identyfikować pnie nerwów krtaniowych wstecznych i wykonywać radykalne operacje bez obawy o ich uszkodzenie.

– Nagrodą za nasze zaangażowanie i wykorzystanie światowych technologii jest pełna sprawność naszych pacjentów i możliwość opuszczenia szpitala już 24h po operacji całkowitego wycięcia tarczycy – jak u zaprezentowanej pacjentki. Dziękujemy naszym Endokrynologom za doskonałe przygotowanie (doprowadzenie do tzw. eutyreozy) pacjentów przed operacją, co umożliwia bezpieczne przystąpienie do zabiegu – mówi dr Sławomir Kaczmarek.

– Cieszymy się, że zakupiony w ostatnich latach nowoczesny sprzęt pozwolił naszym chirurgom na podniesienie bezpieczeństwa i jakości prowadzonych operacji na najwyższy poziom w wielu zakresach tematycznych – dodaje dr Radosław Kołaciński, dyrektor WSZ w Kaliszu.