Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Ginekologii Onkologicznej

Kierownik Oddziału: prof. dr hab. n. med. Dariusz Samulak
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Mirella Stępień

BLOK PORODOWY

Wszystkie zainteresowane Pacjentki mogą w godzinach dopołudniowych obejrzeć i zapoznać się z salami Bloku Porodowego oraz Położnictwa, po wcześniejszym uzgodnieniu z Z-cą Położnej Oddziałowej Magdaleną Przeździęk, tel. (62) 757 91 17, w godz. 10.00-12.00.

Pacjentki korzystające z naszej bezpłatnej, przyszpitalnej Szkoły Rodzenia zwiedzają Blok Porodowy i Położnictwo w ramach zajęć.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ DO SZPITALA?

**DOKUMENTY I WYNIKI BADAŃ

Do porodu nie jest konieczne skierowanie.

Należy zabrać ze sobą:

• kartę przebiegu ciąży oraz opracowany wraz z lekarzem prowadzącym/ położną środowiskową plan porodu. Jeżeli nie ma Pani planu porodu, wszystkie oczekiwania Pani wobec porodu uzgodni Pani z położną w sali porodowej;
  • dokument tożsamości;
  • wynik grupy krwi i Rh;
  • WR, HbsAg, HIV, HCV; cytologii, posiewu (GBS), OGTT, USG oraz inne badania wykonywane w ciąży.

Należy pamiętać o ewentualnych konsultacjach specjalistycznych i kartach wypisowych ze szpitali.

WYPRAWKA DO PORODU: MAMA/DZIECKO

**Torbę do szpitala warto przygotować wcześniej – rekomendujemy jej przygotowanie już na 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu.

*MAMA:

• koszula porodowa oraz 2-3 koszule po porodzie;
  • majtki siateczkowe- 3 szt.
  • podkłady poporodowe (duże, chłonne podpaski);
  • 2 biustonosze do karmienia piersią, ew. wkładki laktacyjne
  • ręczniki – 2-3 szt.
  • Kapcie oraz klapki pod prysznic
  • szlafrok
  • Przybory toaletowe: żel pod prysznic, ulubiony płyn do higieny intymnej, szampon, szczotka do włosów, ew. suszarka, pasta i szczoteczka do zębów, nawilżająca pomadka do ust, chusteczki higieniczne, gumka do włosów;
  • Woda, najlepiej niegazowana
  • Ładowarka do telefonu

Szpital umożliwia Pacjentkom przebywającym pod naszą opieką dostęp do nowoczesnych laktatorów elektrycznych, w razie potrzeby zapewniamy też podkłady poporodowe.

*DZIECKO:

• chusteczki nawilżane

Ze względu na osobiste preferencje, noworodek może używać własnych ubranek – zalecamy ich wypranie w delikatnym środku piorącym oraz wyprasowanie, tuż przed spakowaniem do torby:

• body/kaftaniki, pajacyki 3-4 szt.
  • czapeczka
  • pieluszki flanelowe / tetrowe 2-3 szt.

Dziecko może korzystać z własnych pieluszek jednorazowych, zgodnie z preferencjami Mamy – pieluszki (rozmiar dla noworodka, z wycięciem na pępek) powinny być przywiezione do szpitala w oryginalnym, nieotwartym opakowaniu.

Warto zabrać też maść / krem na pośladki.

W razie potrzeby, w trakcie pobytu w oddziale położniczym, noworodek może korzystać z wyżej wymienionych rzeczy z asortymentu szpitala.

W dniu wypisu mama i dziecko muszą mieć swoje, stosowne do pory roku i pogody ubrania. Prosimy pamiętać o foteliku/nosidełku, aby przetransportować bezpiecznie noworodka do domu.

PORÓD

Wszystkim naszym Pacjentkom staramy się zapewnić bezpieczne i optymalne warunki porodu w sześciu jednoosobowych, nowocześnie wyposażonych salach porodowych. Każda z sal jest klimatyzowana i posiada indywidualną łazienkę.

W sali porodowej znajduje się:

• nowej generacji łóżko sterowane,
  • nowoczesny system monitorowania dobrostanu płodu oraz pacjentki (KTG),
  • wysokiej klasy stanowisko dla noworodka,
  • akcesoria ułatwiające poród – drabinka, materace, worki sako oraz piłka.

W I oraz częściowo w II okresie porodu Pacjentka ma możliwość swobodnego poruszania się, a podczas skurczów partych, jeśli nie ma przeciwwskazań, przybierać pozycję dogodną dla siebie. Poród dziecka odbywa się na łóżku porodowym z możliwością wyboru pozycji półsiedzącej i leżącej.

Rodząca może skorzystać z farmakologicznych metod łagodzenia bólu:

• leki rozkurczowe
  • analgezja wziewna gazem Entonox (tzw. gaz rozweselający)
  • znieczulenie zewnątrzoponowe (regionalne)

Zachęcamy także nasze Pacjentki do korzystania z immersji wodnej tj. natrysk oraz wanna z hydromasażem.

Na bloku porodowym znajduje się również w pełni wyposażona sala do cięć cesarskich.

Obecność osoby towarzyszącej przy porodzie jest bezpłatna. Należy jedynie uiścić opłatę za strój ochronny w kwocie 6,50 zł w Izbie Przyjęć, do której należy zgłosić się po przybyciu do szpitala (parter, główne wejście).

OPIEKA NA ODDZIALE POŁOŻNICZYM:

Pacjentki po porodzie drogami natury lub cięciu cesarskim przebywają na oddziale położniczym wraz z noworodkami w systemie rooming-in (jeśli pozwala na to stan zdrowia dziecka). Sale poporodowe są dwu- i trzyosobowe. Każda z sal posiada łazienkę.

Oddział Położniczy oferuje wszystkim Pacjentkom profesjonalną edukację i wsparcie w okresie laktacji w trakcie pobytu.

Obok Bloku Porodowego znajduje się specjalistyczny Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, który w razie potrzeby zapewnia fachową i skuteczną pomoc medyczną noworodkom.

OPIEKA PSYCHOLOGA, DIETETYKA i FIZJOTERAPEUTY

Wszystkie nasze Pacjentki w razie konieczności są objęte opieką psychologa.
Każda Pacjentka ma również dostęp do konsultacji dietetycznych.
Pacjentka po porodzie ma możliwość skorzystania także z pomocy fizjoterapeuty.

W naszym szpitalu działa ponadto program Dobry Posiłek, który zapewnia wszystkim Pacjentkom smaczne i pożywne posiłki, skomponowane z myślą o potrzebach matek karmiących i nie tylko.

Serdecznie zapraszamy!

Nasi lekarze: