Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej

Kierownik Oddziału: dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Irena Rutkowska

Oddział Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego świadczy usługi z zakresu chirurgii ogólnej ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń układu trawiennego. Przyjmowani są chorzy zarówno w trybie planowym, jak i w ramach ostrego dyżuru.

W zakresie działalności znajdują się również zabiegi z powodów onkologicznych, głównie dotyczące jamy brzusznej. Wysoko wykwalifikowany personel wykonuje i wdraża nowoczesne metody leczenia i diagnostyki kładąc szczególny nacisk na techniki mini inwazyjne (laparoskopia, torakoskopia i endoskopia), które pozwalają zmniejszyć uraz około operacyjny, skrócić pobyt w szpitalu i zdecydowanie przyspieszyć powrót do pełnej sprawności. Możemy poszczycić się wykonaniem w 2009 r. pierwszej w Kaliszu i jednej z pierwszych w Polsce cholecystektomii laparoskopowej z jednego nacięcia (SILS – Single Incision Laparoscopy). W Oddziale wykonujemy ponad 1000 zabiegów rocznie.

Oddział Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego jako pierwszy w naszym szpitalu wprowadził kompleksowe postępowanie obejmujące leczenie żywieniowe dojelitowe i pozajelitowe według najwyższych standardów. Przy Oddziale powstał Szpitalny Zespół Leczenia Żywieniowego Pozajelitowego i Dojelitowego. Posiada akredytację i prowadzi szkolenia dla lekarzy specjalizujących się w chirurgii ogólnej, oferuje staże kierunkowe dla lekarzy kształcących się w innych specjalizacjach, umożliwia odbycie praktyk i staży dla studentów uniwersytetów medycznych, uczestniczy w kształceniu studentów kierunków medycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.

Oddział dysponuje 35 łóżkami. Sale 2 i 3 osobowe z oddzielnym węzłem sanitarnym (całkowicie odnowiony w 2010 roku). Oddział wyposażony jest w gabinet zabiegowy i opatrunkowy. Dodatkowo dysponujemy pełnym dostępem do laboratorium analitycznego i mikrobiologicznego, do pracowni endoskopowej z ECPW, oraz pracowni radiodiagnostycznej, w tym TK, NMR oraz Cholangio NMR.

Godziny odwiedzin pacjentów: 14.00 – 17.00

Operatywa:
1. Operacje z zakresu jamy brzusznej:
– Wszystkie operacje zarówno planowe jak i ostre z zakresu chirurgii ogólnej, w tym operacje niedrożności jelit, powikłań choroby wrzodowej, choroby uchyłkowej jelita grubego
– Chirurgia onkologiczna- radykalne operacje resekcji żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego oraz odbytnicy
– Chirurgia proktologiczna (ropnie, żylaki, przetoki odbytu)
– Chirurgia dróg żółciowych- metodą klasyczną oraz laparoskopową
– Operacje przepuklin brzusznych metodą klasyczną oraz przy użyciu siatek

2. Pozostałe operacje:
– Operacje guzów zaotrzewnowych
– Operacje gastrostomii metodą klasyczną, oraz przy użyciu endoskopu (PEG)
– Operacje radykalne w raku piersi